Diagnozavimas ir gydymas
Sausų akių sindromas diferencijuojamas pagal būklės sunkumą. Jei jaučiate nuolatinius ar pasikartojančius sausumo pojūčius, pasikonsultuokite su gydytoju oftalmologu. Gydytojas nustatys ar jus kamuoja sausų akių sindromas ir koks yra jo tipas. Remiantis diagnoze, parenkamos tinkamos terapijos galimybės.
Priežasties nustatymas
Norėdami pagerinti sausų akių būklę, turėtumėte kuo geriau išsiaiškinti ją sukeliančius veiksnius: tai gali būti tam tikras išorinis poveikis, pvz., per sausas patalpos oras ar kontaktiniai lęšiai gali sukelti akių sausumą. Šiek tiek sunkiau išvengti endogeninių veiksnių: daugeliu atvejų negalima išvengti tam tikrų vaistų, kurių šalutinis poveikis yra akių sausėjimas. Sausos akys taip pat gali būti tam tikrų ligų (pvz., reumato) šalutinis poveikis. Nustačius priežastį vaistininkas ar gydytojas oftalmologas gali rekomenduoti tinkamus akių drėkinamuosius lašus simptomams palengvinti.
Diagnozavimo procedūra
Konsultuojantis su oftalmologu pirmiausia reikia aptarti sausų akių atsiradimo istoriją: kokie simptomai pasireiškia, ar simptomai priklauso nuo paros laiko ir ar yra tam tikrų rizikos veiksnių ir pan. Kadangi sausas akis sukelia ašarų plėvelės sutrikimai, gydytojas apžiūrės akies paviršių ir priekinį akies segmentą. Naudojant plyšinę lempą, tai yra visiškai neskausminga, akių gydytojas patikrina ašarų liaukų kanalėlius ir ašarų plėvelės būklę. Be to, nustatomas regėjimo aštrumas ir apžiūrima sritis aplink akis (veido oda, vokai). Atskirais atvejais gali prireikti papildomų tyrimų. Vėliau akių būklė pakartotinai tiriama naudojant plyšinę lempą arba simptomų klausimyną. Tokiu būdu galima nuolat stebėti pokyčius ir atitinkamai koreguoti terapiją.
Atlikite savarankišką testą ir sužinokite, ar jums gali pasireikšti akių sausumas. Testas padės geriau pasirengti gydytojo konsultacijai. Atkreipkite dėmesį, kad testas yra tik apytikslis ir nepakeičia medicininės apžiūros.
Bendrieji patarimai
Kasdieniniai pokyčiai gali padėti sušvelninti sausų akių sukeliamą diskomfortą.
- Gerkite pakankamai skysčių (mažiausiai 2 litrus per dieną).
- Reguliariai vėdinkite ir drėkinkite patalpas, jei reikia, pastatykite papildomus drėkintuvus arba pakabinkite ant šildytuvo drėgnas šluostes.
- Auginkite augalus, kad pagerintumėte mikroklimatą savo kambariuose.
- Automobilyje / lėktuve nukreipkite ventiliatoriaus oro srautą nuo veido.
- Apsaugokite akis nuo vėjo (pvz., važiuodami dviračiu).
- Maudydamiesi vandenyje, kuriame yra chloro, dėvėkite apsauginius akinius.
- Padarykite trumpas darbo su kompiuteriu, TV žiūrėjimo ar skaitymo pertraukėles, kad jūsų akys atsipalaiduotų.
- Būtinai reguliariai mirksėkite.
- Nepamirškite reguliariai drėkinti kontaktinius lęšius tinkamomis priemonėmis ir daryti pertraukas juos nešiojant.
- Sumažinkite alkoholio ir nikotino vartojimą ir venkite patalpų, kuriose žmonės rūko.
- Pasistenkite naudoti kuo mažiau dirginančią kosmetiką ir prieš eidami miegoti, visada nuvalykite makiažą tinkamomis priemonėmis.
- Įsitikinkite, kad turite subalansuotą, įvairią mitybą ir pakankamai miegate.
- Reguliariai tikrinkitės pas savo akių gydytoją.
Terapijos galimybės
Simptomų slopinimas naudojant dirbtines ašaras
Jei pirmiau minėti patarimai padeda nepakankamai, rekomenduojami vaistai ar medicinos priemonės, vadinami dirbtinėmis ašaromis. Tai gali užkirsti kelią ragenos ir junginės sausėjimui bei numalšinti simptomus.
Yra daugybė skirtingos sudėties preparatų. Daugumą jų sudaro vanduo ir drėgmę palaikančios medžiagos ar augalinės kilmės ekstraktai. Dažnas ir populiarus drėkiklis yra hialurono rūgštis, kuri natūraliai randama sveikų ašarų sudėtyje, o patekusi ant akies paviršiaus, suriša vandenį ir efektyviai drėkina. Siekiant pagerinti preparato sukibimą ir laikymosi ant akių paviršiaus laiką, preparatų sudėtyje gali būti tirštiklių (karbomeras, polimeras). Siekiant sumažinti vandenio ašarų sluoksnio garavimą, pridedami riebaliniai ingredientai, atkuriantys ašarų plėvelės lipidinį sluoksnį. Akių sudirgimui ar paraudimui malšinti naudojami įvairūs augaliniai ekstraktai (akišveičių ir kt.). Dėka specialiai subalansuotos sudėties, dirbtinės ašaros gali sunormalizuoti ašarų osmosinį slėgį ar pH. Jautrioms akims ar ilgalaikiam vartojimui svarbu pasirinkti ašaras be konservantų.
Į ką reikia atkreipti dėmesį:
Jei pirmiau minėti patarimai padeda nepakankamai, rekomenduojami vaistai ar medicinos priemonės, vadinami dirbtinėmis ašaromis. Tai gali užkirsti kelią ragenos ir junginės sausėjimui bei numalšinti simptomus.
- Tiršti dirbtinių ašarų preparatai geriau laikosi ant akies paviršiaus nei skysti preparatai, tačiau jie gali laikinai trikdyti matymą.
- Produktai be konservantų yra geriau toleruojami ir jiems turėtų būti teikiama pirmenybė, ypač jei jie dažnai naudojami ar esate alergiškas. Nešiojantys minkštus kontaktinius lęšius, jei įmanoma, turėtų naudoti dirbtines ašaras be konservantų, nes priedai gali kauptis ant kontaktinių lęšių ir pažeisti rageną.
- Dirbtinės ašaros nesukelia pripratimo efekto, net jei reguliariai jas naudojate, nereikia jaudintis dėl sumažėjusio jų veiksmingumo. Jei jums pasireiškia sausų akių simptomai, naudokite dirbtines ašaras.
- Dirbtinių ašarų veiksmingumas ir individualus toleravimas suvokiamas labai skirtingai. Todėl svarbu išbandyti įvairius Artelac® produktus, ir išsirinkti individualiai Jums tinkantį produktą.
Priežastys ir simtomai
Akių sausumas ir sudirgimas gali pasireikšti įvairias būdais. Sužinokite, kurie simptomai yra tipiški ir kokios jų priežastys.
Atlikite testą
Jaučiate akių diskomfortą?
Galbūt kenčiate nuo sausų akių?
Atlikite testą!
1 – Leitlinie Nr. 11 „Trockenes Auge“ der BVA und DOG, S. 2. URL: https://www.dog.org/wp-content/uploads/2019/05/Leitlinie_Sicca_2019.pdf.